Rostliny - Senecio
Senecio
Dostávám se k druhé části této fotorubriky. Jsou to rostliny rodu Senecio, blízce příbuzné předchozímu rodu Othonna, obojí náležející k čeledi Asteraceae. Senecií jde napočítat kolem 1500 druhů (!), ale nás zajímá v porovnání s tímto číslem maličká skupinka 70 druhů, jevící nějaké známky sukulence.
Podle Eggliho encyklopedie Dicotyledons se sedmdesátka sukulentních senecií rozděluje podle následujího schématu (podle tvaru a růstu listů):
A. Listy zploštělé
AA Stálezelené neopadavé listy
1. Amaniensis – vzpřímené polokeře kolem čtvrt metru výšky
2. Jacobsenii – rostliny trsovitého či růžicovitého růstu do 30cm výšky
AB Sezónně opadavé či po zaschnutí přetrvávající tenké listy
3. Anteuphorbium – vzpřímené stonkové sukulenty
4. Oxyriifolius – geofyty, v suché sezóně se zavadajícími nadzemními částmi
B. Sukulentní listy zaobleného či vřetenovitého tvaru
BA Stálezelené neopadavé listy
5. Haworthii – listy s bílými či našedlými vlákny, vatou
6. Radicans – listy s nápadným okýnkem
7. Talinoides – polokeře kolem čtvrtmetru výšky nebo až
8. Crassulifolius – miniatury pod čtvrtmetru výšky
BB Opadavé listy
9. Corymbiferus
C. Listy příčně zploštělé, delší než širší
10. Ficoides
D. Listy redukované na šupiny v suché sezóně opadavé či přetrvávající jako trny
11. Stapeliiformis
Za ty dlouhé roky, co sukulenty pěstuji, se v naší sbírce nashromáždilo tzv. od každého něco. Část kytek jsme si záměrně nakoupili, některé rostliny přišly jako dary, takže máme rostliny miniaturní i vzrůstné. Jsou mezi nimi rostliny vzhledem úpně obyčejné (např.S.stapeliiformis, S.picticaulis) i rostliny atraktivní (např.S.oxyriifolius, S.scaposus). Mým prvním seneciem bylo S.haworthii, o kterém jsem již psala na stránkách ZL, takže ho zmíním jen telegraficky. Pořídila jsem si ho kdysi dávno v jednom z plzeňských květinářství a vydrželo mi po dlouhé roky na polici okna panelákového bytu. Neustálo však změnu podmínek, takže po přestěhování do foliovníku mě nadobro opustilo. Jelikož je to rostlina velice vzhledná, zanedlouho jsem si ho pořídila znovu a mám ho dodnes. Na závěr bych chtěla případné budoucí seneciové nadšence upozornit, aby si po manipulaci s rostlinami tohoto rodu důkladně myli ruce, protože (pokud se nemýlím) rostliny obsahují ve své šťávě látky, zhoubně a dlouhodobě působící na lidský organismus (nejsem chemik, takže přesné názvy alkaloidů neznám). Takže je rozhodně neochutnávejte a zabraňte tomu i svým dětem a čtyřnohým miláčkům.
Náhledy fotografií ze složky Senecio