Rostliny - Ostatní rody - Dioscorea
Dioscorea
První rostlina rodu Dioscorea, kterou jsem si před lety pořídila, byl mladý semenáč D. elephantipes od Petra Pavelky. Kaudexík velikosti dětského piškotu jsem pěstovala úspěšně asi 2 roky, snažila jsem se dodržovat zimní růstový cyklus tohoto druhu, což v podmínkách panelákového okna s parapetem nad rozehřátým topením nebylo úplně jednoduché. Tehdy jsem ještě netušila, že rostlina v růstu potřebuje velké množství vody, takže mi většinou předčasně zaschla. Asi jsem ji tehdy ve své nezkušenosti trochu trápila, takže nebylo divu, že se po čase se mnou rozloučila. Až po několika letech se mi poštěstilo levně nakoupit zajímavou D. elephantipes od jednoho plzeňského, dnes už mrtvého kaktusáře a sukulentáře. Rostlina byla zvláštní tím, že jí chyběly odspodu dvě třetiny kaudexu, takže ačkoliv z pohledu zhora nebylo nic moc znát, každý pozorný pozorovatel nepřehlédl velikou spodní dutinu. Nebylo to nijak na závadu, rostlina každoročně vegetuje dodnes.
Přidám pár informací z Eggliho encyklopedie Monocotyledons. Rod Dioscorea dostal své jméno podle řeckého vědce a bylinkáře z 1. století n. l.. Pedaniose Dioscorida. Pamatuji si, jak mě před časem překvapilo, že rostliny rodu Dioscorea patří mezi jednoděložné. Jsou to dvoudomé rostliny s liánovitými výhony, ovíjejícími se proti směru hodinových ručiček kolem nějaké opory. Pod zemí mají zásobní orgány různého typu, buď ztloustlé výběžky, kořenové hlízy či kaudexy. Stonek může ve spodní části dřevnatět a setrvávat do další sezóny, zelené části po sezóně zanikají. Střídavé jednoduché listy mají obvykle srdčitý tvar.
Celý rod zahrnuje asi 600 druhů, které byste našli převážně v tropických oblastech. Desetina druhů našla zemědělské využití (batáty atd.). Sukulentní je jen několik druhů z Mexika, jihu Afriky (ty mají nadzemní kaudexy) a jeden druh z Chile (s podzemním kaudexem). Existuje i pomocné rozdělení rostlin tohoto rodu na 2 podrody. Podrod Dioscorea má semena s blanitými křidélky okolo semena kolem dokola, podrod Testudinaria má křídla jen po jedné straně.
Náhledy fotografií ze složky Dioscorea