Příroda 23 - Křížky
Křížky
Ukázkovým příkladem toho, že i člověk může svou činností přispět k uchování vzácného biotopu je r. 1962 vyhlášená národní přírodní památka. Na zdejším skalním výchozu hadcového tělesa u silnice z Nové Vsi k Pramenům se díky extenzivní pastvě podařilo udržet unikátní čtyřhektarové společenstvo rostlin a živočichů.
Na specifickém hadcovém substrátu vzniklo vřesoviště s druhy termofilními, lučními i lesními. Dá se zde zahlédnout zimostrázek nízký, kociánek dvoudomý, smolnička obecná, sleziník hadcový i nepravý, svízel syřišťový i sudetský, vítod obecný, zvonek okrouhlolistý, vratička měsíční a asi největší vzácností je rožec kuřičkolistý. Je však nejisté, zda zdejší populace endemického rožce není prokřížená s obyčejným rožcem rolním. Rožec rolní roste na západní straně zdejších hadcových skalek, kdežto rožec kuřičkolistý by měl růst nahoře u křížků. Jisté je, že čistý druh by se měl vyskytovat hlavně na lesních hadcových výchozech. Při kraji hadcové skalky jsem zahlédla i kuklík potoční, lomikámen zrnatý. Z lučních druhů najdete třeba prhu arniku, hvozdík lesní, třeslici prostřední. Nechybí ani typické lesní druhy: např. vlochyně bahenní, vřesovec pleťový, vřes obecný, brusnici brusinku a rašeliníky.
Symbolem hadců okolo Mnichova se stala silueta této přírodní památky se třemi křížky na obzoru. 2 serpentinitové a jeden dřevěný kříž zde postavili jako dík za uzdravení z nemoci a dodnes se u křížků objevují čerstvé květiny. V blízkosti křížků se dá najít ještě kamenný rozcestník. Jedinou vadou na kráse této památky je vedení vysokého napětí, táhnoucí se přes hřbet hadcového výchozu. Věršina území je ohrazena nízkým dřevěným plůtkem a přestože po skalkách vedou úzké vyšlapané cestičky, nemělo by se dovnitř vstupovat. Kdysi prý přes Křížky vedla naučná stezka, díky vysokému počtu a hlavně neukázněnosti návštěvníků došlo k jejímu zrušení.
Více fotografií najdete ve fotogalerii Křížky.
Fotografie:
1. Křížky
2. + 3. Hadec
4. Okraj rezervace
5. + 6. Křížky
Náhledy fotografií ze složky Křížky