Smírčí kříže 22 - Bělčice u Blatné
Bělčice u Blatné
Do tohoto malého městečka, které kdysi dávno vzniklo na obchodní stezce od Šumavy do Prahy, jsem chtěla hlavně kvůli nedaleké keltské svatyni. Té bych se jako hlavnímu cíli chtěla věnovat v samostatném článku někdy v budoucnu. Protože toho však v Bělčicích bylo k vidění více, zaslouží si toto místo už toto přípravné povídání.
Cílů pro tento den jsem měla naplánováno několik, čas jsem tedy chtěla využít naprosto maximálně. Jedním z nich byl i velký pískovcový kříž západně od města. Po příjezdu do Bělčic brzy po ránu jsem zahájila docela rychlý přesun takřka přes celé město, mimochodem i kolem místního kostela (zasvěcen sv.apoštolům Petrovi a Pavlovi) se zvláštně postavenou věží. Ta je na první pohled oddělená od samotné lodi pouze nízkou přístavbou, takže zdánlivě vypadá, jako by stála samostatně. Celá stavba je tak patřičně protažená do délky. Kostel stojí obrácen špičatou věží směrem k náměstí, takže spolu s městským úřadem naprosti tvoří jeho hlavní dominantu.
Trvalo to ještě chvíli, než jsem došla na opačný konec protáhlých Bělčic. Čekala mě cesta na západ směrem k obci s podivným názvem. Dalo by se považovat za docela morbidní humor vykládat někomu, že jsem právě putovala do Záhrobí. Po tomto výletu by to však byla téměř pravda. Cesta do Záhrobí však později odbočovala více na sever, docela pěkný kamenný kříž měl stát u cesty do nedalekého Újezdce.
Ten už byl téměř na dohled a kříž stále nebyl vidět. Až poté, co jsem minula rybník po levé straně, zahlédla jsem po pravé straně nejasnou nízkou siluetu. Skutečně to byl docela velký pískovcový kříž (asi 80cm na výšku a 100cm na šířku) s hodně zvětralými rameny. Stál v těsné blízkosti zajímavých kamenných božích muk s letopočtem 1866. Podle knihy o smírčích křížích Čech a Moravy vyorali tento masivní kříž na počátku století (dnes už pravděpodobně minulého) někde na sousedním poli, aby ho pak přenesli a vztyčili právě zde, na zvláštním místě s keltskou svatyní na dohled.
Přede mnou už byl jen výstup na mírný kopeček, kde zvláštní skupina stromů dávala tušit umístění hledané svatyně. Pokud by vás náhodou zajímala, povídání o ní čekejte zanedlouho.
Fotografie:
1.+ 2. Kostel sv. apoštolů Petra a Pavla
3. Kamenná boží muka z r.1866
4. - 6. Kamenný kříž
7. Záhrobí opravdu existuje
Komentáře
Přehled komentářů
Díky za tip, do této oblasti tu a tam jezdíme (Hajany, Kocelovice) a do Újezdce je to autem kousek. Určitě se tam při první příležitosti podíváme.
Újezdec
Jarka, 23. 5. 2014 22:05Příště mrkněte i do Újezdce. Je tam na konci vsi na mérném kopečku neskutečně krásný kostelík. Zdravím. Jarka z ÚL
Újezdec
Radusa, 26. 5. 2014 21:36