Krajina 34 - Zámek v Blatné
Zámek v Blatné
Pokud si člověk chce prohlédnout kouzelnou rybníkářskou krajinu kolem Blatné, měl by asi zavítat i do samotného města a prohlédnout si historické centrum. Učinila jsem tak i já při jedné z cest do této oblasti a nelitovala jsem. Pohádkový vodní zámek máte šanci zahlédnout pokaždé, když projíždíte hlavním tahem z Plzně na Písek, protože tato cesta vede šetrně mimo vnitřní část města právě ze strany okolí této památky. Pokud jste trochu zpomalili, či zde dokonce zastavili nějaké slunečné odpoledne, naskytl se vám úchvatný pohled na jihozápadní část zámeckého komplexu, odrážející se ve vodní hladině. Doufala jsem, že se mi jednoho dne poštěstí podívat se k zámku blíže a třeba i dokonce nahlédnout dovnitř na nádvoří.
Povedlo se, stála jsem u kamenného mostu, spojujícího břeh se vstupní branou pod hlavní věží. Věž tvoří dominantu zámku, bílé zdivo, v horní části protkané černým hrázděním okolo malých oken, červená špičatá střecha a nad branou erb. V toto sobotní dopoledne bylo naštěstí otevřeno, mohla jsem tedy pokračovat dál na nádvoří. Teprve zde bylo vidět, jak byl zámek přistavován v různých obdobích a jak pokračuje snaha o jeho rekonstrukci. Tu podle oficiálních stránek města pomáhají financovat potomci rodiny Hildprandtů – posledních majitelů tohoto sídla.
Zajímavá je historie zámku. Původně zde stála na ostrůvku ve vodě dřevěná tvrz, která se nejdříve změnila na gotický hrad a později díky renesanční a barokní přestavbě na zámek. Poslední úpravu v polovině 19. st. provedli právě Hildprandtové, změnou prošla i původní obora okolo zámku, místo ní zde vznikl anglický park. V roce byly 1926 v zadní části nádvoří odkryty zbytky původní románské kaple, ke které byly v dávné minulosti postupně přistavovány další části (nejdříve pány Bavory ze Strakonic), aby je další střídající se majitelé upravovali k obrazu svému, v tomto Vložit vlastní HTML kódpřípadě demolicí a následnou novou výstavbou (pánové Rožmitálové na poč. 15. st.). V této době vznikla řada ochranných prvků zámku: vyrostla kamenná zeď, vyhloubil se vodní příkop s hliněným valem, byla postavená věž v průčelí se zdvihacím dřevěným mostem. Spolu s úžasným výhledem z oken věže v to mnohem více posílilo obranyschopnost sídla proti případným oblehatelům.
I když zámky a hrady nepatří mezi hlavní cíle mých toulek krajinou, blatenský vodní zámek tvoří neoddělitelnou dominantu zdejší krajiny a byla by škoda se sem nepodívat. Jen mě mrzí, že nezbyl čas na prohlídku zámeckého parku a obory. Zde je možné zahlédnout již dlouhou dobu chované daňky, či objevit sejpy, zbylé po našich předcích z rýžování zlata. Možná se mi to povede napravit při nějaké další cestě, která mě třeba zavede zpět na Blatensko.
Fotografie:
1. Zámek z pohledu od centra města
2. Kamenný most
3. + 4. Pohled od jihozápadu
5. Vstupní hranolová věž v průčelí
6. Vlevo od věže gotická kaple P. Marie
7. Zámek v Blatné
8. + 9. + 11. Pohledy na paláce z nádvoří
10. Hraniční kámen panství
12. + 13. Pohled z nádvoří
14. Starý palác
15. Zajímavě řešený komín s opeřeným pozorovatelem