Krajina 25 - Kadov
Kadov
Oblast Kadova v Jižních Čechách je lákavá pro všechny obdivovatele velkých kamenných sestav, v tomto případě ze zvětralých balvanů granodioritové žuly. Oba zdejší viklany si nechám na nějaký příští článek, dnes bych si všimla samotné obce Kadov, která také stojí za krátké zastavení.
Dominantou malé vsi – původně dřevěné tvrze vladyků z Kadova z poloviny 14.století, je dnes určitě pohledný farní kostel sv. Václava, vysvěcený v druhé polovině 18.století, jehož zakulacená tmavá báně je vidět už z velké dálky. V okolí kostela se dříve pohřbívalo, dnes už je hřbitov přesunutý za obec a cestou k němu míjíte další významnou stavbu – kapli a hrobku na nedalekém návršíčku.
Hned v sousedství kostela stojí trochu zanedbaná, přesto stále zajímavá kamenná sýpka s malými okýnky. Jak se píše na naučné ceduli před kostelem, dříve místo ní stála tvrz – ono původní vladycké sídlo s vodním příkopem dokola a zahradou se vzácnými rostlinami a stromy. Na konci 16.století tvrz přestavěli a z dřevěné stavby se stala stavba kamenná, k níž patřil i pivovar. Na dnešní sýpku byla budova změněná ještě později. Na západní straně se z původní tvrze dodnes dochovaly renesanční štíty s arkýřem. Vypadá to, že celou stavbu čeká rekonstrukce, ale nevím, zda se již našel nějaký investor, který by jedno z lákadel obce zafinancoval. Určitě by byla škoda nechat sýpku zchátrat do nenávratně neopravitelného stavu.
Kousek dál za kostelem stojí ještě stará škola a fara. Pokud se vydáte z obce na západ, dojdete k největšímu viklanu v republice, cestou na jihozápad se dostanete k Čertovo náramkům (již jsem o nich psala) a Čertovo ranci (až k němu jsem už nedošla, takže někdy jindy), cestou na východ zase k menšímu, ale asi nejslavnějšímu viklanu u nás. Ale dočkejte času, pokud jste na vše zvědaví a pokud už zdejší zajímavosti znáte, snad jsem vám je alespoň připomenula.
Fotografie:
1. - 4. Kostel sv. Václava
5. + 6. Sýpka
7. Hrobka
8. Zajímavý dům v blízkosti kostela a sýpky