Krajina 9 - Chotěšov
Chotěšov
Ač je to do Chotěšova ze západočeské metropole jen necelých
Moje první kroky v Chotěšově vedly k zdejšímu farnímu kostelu Narození Panny Marie, který stojí v těsné blízkosti hradeb kláštera. Tento kostel z poloviny 18.století byl postaven na základech gotického kostela ze 14.století. Už z dálky byla vidět mezi tmavými větvemi holých stromů krásná tmavá kupolovitá střecha s věžičkou. Věžiček má kostel víc a k tomu krásná vitrážemi vykládaná okna, přes které skrz kostel procházejí paprsky nesmělého zimního slunce. Uvnitř jsou fresky od F.J.Luxe a zajímavý oltář, alespoň podle oficiálních informací o kostele.. Od paty starého stromu po straně kostela vedou dolů vedle vysoké zdi kláštera nepravidelné kamenné schody, místy už rozpadlé, přesto stále jakž takž schůdné. Okolo nich ze suchého listí vystupuje několik povalených rozbitých kamenů, snad pozůstatky nějakých božích muk či křížové cesty.
Když sejdete po schodech dolů, brzy si můžete za hradbou prohlédnout průčelí chotěšovského kláštera. Myslím si, že se sluší povědět si něco málo o historii této stavby, abychom pochopili, proč se dnes nachází v tolik zdevastovaném stavu, přestože se jedná o významnou architektonickou památku zdejšího kraje.
První písemná památka o městečku nás vrací až na začátek 12.století. Zhruba o sto let později založil blahoslavený Hroznata místní klášter, jeho patronkou se stala Hroznatova sestra Vojslava. Klášter se nevyhnul poničení v době husitských válek, což nakonec přežil, aby byl o dvěstě let později cílem dalšího drancování vojskem knížete Mansfelda. Do dnešní podoby se klášter dostal v letech 1734 – 1756 díky staviteli Jakubu Augustonovi mladšímu. A dál už to šlo jako na houpačce – za vlády Josefa II ke konci 18.století klášter zrušili – na začátku 19.století koupil chotěšovské panství kníže Thur – Taxis – od r.1878 až do 2.světové války patří klášter sestrám řádu Navštívení Panny Marie (salesiánky) – v období války je zde ženský starobinec a asi poslední ranou bylo předání kláštera do užívání Československé armádě v roce 1950. Jak vidíte ze zvětšené fotografie, armáda si měnila objekt k obrazu svému bez ohledu na nějaký historický význam, a proto je dnes armádou navrácený klášter v tolik zdevastovaném stavu.
Je vidět, že okolí klášterního areálu s dvoukřídlou prelaturou a čtyřkřídlým konventem prochází rekonstrukcí, doufejme tedy, že se podobné péče včas dočká i samotný klášter a nebude odkázán jen na výtěžky ze sezónních prohlídek a z dobročinných koncertů na podporu obnovy této velkolepé stavby.
Fotografie:
1. - 4. Kostel Narození Panny Marie
5. - 6. Strom mezi kostelem a klášterní zdí
7. Pohled na kostel z kamenných schodů
8. Schody
9. - 12. Klášter v Chotěšově
Vice info o klášteře a lesovně
Mirek, 17. 5. 2011 0:22