Krajina 81 - Zámek Nebílovy
Zámek Nebílovy
Na začátku sobotního výletu stála náhoda – zpráva, vyslechnutá z autorádia. Oznamovalo se v ní znovuotevření tanečního sálu s malbami malíře Tuvory na zámku Nebílovy a následovala obvyklá pozvánka k návštěvě. Když jsme si zjistili, že motivem
maleb v sálu je fantaskní krajina s tropickými stromy, rostlinami a zvířaty, bylo rozhodnuto. Než se rozjede turistická sezóna na plný proud, stanou se pro nás Nebílovy zajímavým cílem víkendového výletu. U Nebílov navíc leží moc zajímavá lokální pískovna, bohatá na některé druhy suchomilných rostlin a bylo by záhodno prohlédnout si ji v jiném než letním období.
V sobotu dopoledne jsme zakoupili vstupenky a spolu s jedním manželským párem jsme zahájili prohlídku na velmi přívětivé chodbě předního křídla zámku. Přívětivá se mi zdála nejen kvůli půlkruhovému půdorysu s velikými okny směrem na nádvoří, ale také díky množství reprodukcí exotických
rostlin starého herbáře, kde jsme poznali řadu sukulentů a cibulovin. Také výzdoba zámku, vystavené předměty, reprodukce obrazů, vzory na dekoracích měly jako jednotící motiv květiny a rostliny, což se nám zdálo velmi sympatické .
Zadní křídlo zámku už na tom bylo hůře, zde byly vidět výsledky působení socialistického státu : devastace památky v dobách minulých a současná pozvolná snaha o shánění prostředků na napravení škod. Nás potěšil čerstvě otevřený taneční sál s novou parketovou podlahou a zmiňovanými malbami malíře Antonína Tuvory z konce 18. st.. Po skončení prohlídky jsme nakoukli do kaple sv. Antonína v boční části zadního křídla a na vystavené artefakty z různých materiálů výtvarníka Bílka dole v přízemí.
Doma jsem porovnala informace z komentované prohlídky s internetovými. Tak tedy krátce. Na místě renesanční tvrze na podnět postaršího hraběte s vojenskou kariérou Adama Jindřicha ze Steinau začala r. 1706 přestavba na barokní zámek. Plány vytvořil rakouský císařský architekt Johann Lukas Von Hildebrandt, přestavby se ujal plzeňský architekt a stavitel Jakub Auguston ml.. Sedm let před dostavbou hrabě zemřel a stavbu i s celým panstvím zdědila jeho dcera Marie Terezie, která ji prodala rodu Černínů. Dokončení stavby se tedy dočkala až r. 1719 Antonie Černínová z Chudenic. Po šedesáti letech na popud Jana Vojtěcha Černína započala rekonstrukce zámku a z této doby pocházejí i slavné malby Antonína Tuvory. Na začátku 19. st. získali panství Valdštejnové. O zámek však nejevili zájem a tak zámek fungoval jen jako hospodářský dvůr. Po vzniku první republiky přešel chátrající zámek do majetku družstva a místních obyvatel. Od r. 1967 se stává majitelem československý stát, což stavbu zachránilo od definitivní zkázy. Rekonstrukce probíhají postupně dodnes.
Pokud vím, zámek kromě komentovaných prohlídek ožívá pořádáním kulturních akcí, koncertů a divadelních představení. Jen to mu může vdechnout nový život a je skvělé, že jeho postupně pokračující převlékání do nového hávu má díky panu kastelánovi i dalším nadšencům okolo něj do budoucna smysl. Neváhejte a jeďte se sami podívat.
Více fotografií najdete ve fotogalerii Zámek Nebílovy.
Fotografie:
1. Přední křídlo zámku z pohledu od silnice
2. Pohled z ochozu zadního křídla
3. Původní výmalba pokojů před renovací
4. Taneční sál s malbami
5. Pohled z nádvoří na přední křídlo
Náhledy fotografií ze složky Zámek Nebílovy