Kameny 22 - Liščí skály u Lubence
Liščí skály u Lubence
Oblast v okolí Žihle, Blatna, Lubence je známá výskytem množství zajímavých žulových útvarů. Není proto divu, že pokud si chcete většinu z nich podrobněji prohlédnout, musíte se do této oblasti vracet vícekrát. Mně se to povedlo v případě žulových kamenů nedaleko Žihle, kde jsem vloni byla už potřetí a opět viděla něco, co mi u předchozích návštěv uniklo. Ale o tom někdy jindy. Dnes bych se chtěla podrobněji věnovat dalšímu výraznému útvaru této oblasti – Liščím skalám nedaleko Lubence.
Netušila jsem o nich vůbec nic, vlastně jen to, že jsou tvořené hrubozrnou žulou. Podle jména jsem si představovala majestátné skály, nořící se z lesa, hned u turistické trasy, snadno obhlédnutelné v celé své kráse. Skutečnost však byla poněkud jiná, jak jsem se v závěru cesty přesvědčila.
Cesta od mokřadů (Tis u Blatna) začínala u malé lesní kapličky Sv.Jiljí a vedla dál vzrostlým lesem, prosvětleným občasnými pasekami. Po levé straně se čas od času začaly objevovat menší skupiny kamenů. Po necelých dvou kilometrech se trasa zelené značky napojila na lesní cestu, kopírující koryto Struhařského potoka. Vyhlížela jsem v představách vytvořené skalní sestavy, ale přestože byl les po levé straně hodně prosvětlený, žádná ohromující skalní seskupení vidět nebylo, i když jsem zrak napínala, seč jsem mohla. Až teprve během posledního kilometru před dalším rozcestníkem se tu a tam objevovaly výchozy žulových skalek. Útvary by byly asi přehlednější, kdyby se k nim přišlo z vrcholu kopce, ale na to nebyl čas, protože by se Liščí skály musely celé obejít špatně přístupným terénem.
Kamenitá cesta se klikatila nad prudkým srázem, těžko schůdným pro někoho, kdo by trpěl závratěmi. Těsně u cesty se ve stráni vynořil člověkem vytvořený žulový výklenek, sloužící možná jako kaplička, či jako ochrana nějakého skalního pramene. Opodál už se proti podmračenému šedomodrému nebi rýsoval velkolepý kříž, vytvořený z bíle natřených břeven. Podle legendy na informační ceduli ho zde postavili na památku mladého hraběte Lažanského, který zde skočil s koněm ze skály. Byl zamilovaný do dcery podkoního a tato nerovná láska se pochopitelně nelíbila jeho rodičům. Při plánování útěku obou mladých došlo k nedorozumnění, na smluvené místo dívka nemohla přijít, mladý hrabě si myslel, že ho zradila a raději zvolil dobrovolnou smrt. Po roce zemřela žalem i nešťastná dívka.
Když jsem došla až ke kříži, seděla pod ním dvojice milenců, oba si něco tiše povídali a pozorovali ruch v údolí. Nechtěla jsem rušit, šla jsem tedy ke srázu u další skály a zjistila, že výhled je z Liščích skal skutečně nádherný. Vlevo Lubenec, v popředí Řepany, vpravo Ležky, po celém obzoru pražská silnice na Karlovy Vary a lokální trať z Blatna do Lubence. Nad hlavou nebe s dešťovými mraky, ze kterých občas vykouklo letní slunce. Krása. K dokonalosti už chyběl jen pohled na tyto skály odspodu, ale to už musí počkat na nějaký další výlet, kdy stihnu podívat se do Lubence. Tentokrát zbyl čas už jen na svižnou cestu na vlakové nádraží. Výlet to byl nádherný a návštěvu Liščích skal doporučuji nejen obdivovatelům skalních sestav, ale i všem výletníkům – romantikům. Nebudete litovat.
Více fotografií najdete ve fotogalerii Liščí skály u Lubence (odkaz pod článkem).
Fotografie:
1. Cesta pod skalami
2. Kamenný výklenek
3. Žulové výchozy
4. Bílý kříž
5.+ 6.+ 8. + 9. Liščí skály
7. Výhled do okolí
Náhledy fotografií ze složky Liščí skály u Lubence